Ekonomi

Rusya: Kendimizi nükleer silahlarla savunma hakkımız var

Telegram’da yaptığı yazılı açıklamada Medvedev, Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri ile kıta ortası nükleer balistik füze yeteneklerini kısıtlamayı amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (START) katılımını askıya almasını takdir etti.

ABD’nin Rusya’ya karşı “her türlü kötülüğü” yaptığını, Ukrayna’ya değerli silahlar sağladığını ve Rusya’yı alt etmeye çalıştığını vurgulayan Medvedev, “Ancak stratejik güvenlik ayrı bir konu. ABD-Rusya ilişkilerinin genel bağlamıyla hiçbir ilgisi yok.” sözlerini kullandı.

Medvedev, Washington yönetiminin takındığı yaklaşımın büyük bir hata olduğunu belirterek, “Bu hata, üstünlük ve dokunulmazlık algılarından kaynaklanmaktadır. Tüm makul güçler, ABD Rusya’yı yenmek istiyorsa dünyanın küresel bir çatışmanın eşiğinde olduğunun farkında. ABD Rusya’yı yenmek istiyorsa, nükleer silahlar da dahil olmak üzere her türlü silahla kendimizi savunma hakkımız var.” değerlendirmesini yaptı.

Medvedev, Rusya’nın ABD ve diğer NATO ülkelerinin adımları nedeniyle Yeni START’a katılımını askıya alma kararı aldığına işaret ederek, “Bunun dünyada ve özellikle ABD’de büyük yankıları var. ABD ve diğer NATO ülkeleri ülkemize karşı. Bu bir uyandırma servisidir.” söz verdi.

“Savaş alanında Rusya’yı yenmek imkansız”

Medvedev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Rusya’yı savaş alanında yenmek imkansızdır” açıklamasını hatırlatarak, şunları söyledi:

“İşte tam da bu yüzden New START’ı şimdilik askıya aldık. Bırakın ABD’deki hoşnutsuz seçkinler neler başardıklarını düşünsünler. NATO, Fransa ve İngiltere’deki diğer nükleer güçlerin tepkilerini de izleyelim. Stratejik nükleer güçleri ABD ile Rusya arasındaki anlaşmaların hazırlıklarına dahil edilmedi, şimdi onları dahil etmenin zamanı geldi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu