Ekonomi

Kültürel miras başkanlığı kurulacak

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremler, tarihi yapısıyla bilinen bölgede kültür varlıklarının zarar görmesine neden oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen “Hatay Kültürel Mirasının Korunması Bilimsel Danışma Kurulu Toplantısı”nın ardından açıklamalarda bulundu.

Mülkiyetten bağımsız olarak koruma sağlanır

Bakanlığın 11 ilde kültür varlıklarına verilen zararların tespiti konusunda hızlı bir çalışma yürüttüğünü belirten Ersoy, “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı 502 kişilik grubumuz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğümüze bağlı 38 ekip ve 77 kişiden oluşan farklı bir grup da vakıf malları ile çalışıyor, tespitlerini yapmaya devam ediyorlar” dedi.

Ersoy, saha çalışmaları kapsamında tescilli tüm kültür varlıklarının kamu ya da özel fark etmeksizin diğer yapılardan ayrılmasını sağlamak için koruma levhaları takıldığını belirterek, ulaşılabilecek yerlerde koruma bantlarının çekilmeye devam edildiğini sözlerine ekledi. erişilebilir.

Destek verecek üniversitelerin davet edileceğini ifade eden Ersoy, “Her üniversitenin isteyerek yapabileceği bahislerde isteyerek çalışma ortamı oluşturmak istiyoruz.”

Çok sayıda yapı hasar gördü veya yıkıldı.

Kurtarılabilecek kültür varlıkları ile ilgili çalışma yapılacağını ifade eden Bakan Ersoy, “Pek çok yapı zarar gördü veya yıkıldı. Tescilli yapıların enkazında kurtarılabilecek değerli kültür varlıklarımız var. hızlı bir şekilde Afet Bölgesi Kazı Daire Başkanlığı’nı oluşturuyor.

Bu başkanlık ve ekipleri bu işin uzmanlarından oluşacak. Yıkılan tescilli varlıkların enkazından kurtarılabilecek olan kültür varlıklarımızı çıkarıp koruyacağız” dedi.

Enkazın içinde yeniden yapılanma ve onarımda kullanılabilecek yapı malzemelerinin bulunduğunu sözlerine ekleyen Ersoy, bunların kurtarılması ve sağlıklı ortamlara kavuşturulması için de çalışacaklarının bilgisini verdi.

Ortak harekat merkezi kurulacak

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Hatay’da ortak operasyon merkezi kuracaklarını belirten Ersoy, bu merkezin hızlı karar alma ve aksiyon alma açısından değerli olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: “Hatay Antakya’nın çok katmanlı bir arkeolojik potansiyele sahip olduğunu anlatan Demir, “Dolayısıyla sadece tescilli yapılar değil, arkeolojik yapı ve buluntular da söz konusu. Bilimsel Uygulama Kurulumuzla birlikte aslında yeni bir yol haritası ve hikaye yazacağız” dedi.

mutkiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu