Haber

İtalya’da benzin istasyonu işçileri 25-26 Ocak’ta grev kararı aldı.

İtalya’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları ve hükümetin geçen yıl uygulanan indirimi yılbaşından itibaren kaldırmasını protesto etmek amacıyla 25-26 Ocak tarihlerinde ülke genelindeki benzin istasyonlarında grev yapılacağı açıklandı.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin bağlı olduğu üç büyük sendika (Faib, Fegica ve Figisc) yaptıkları ortak açıklamayla grev kararı aldıklarını duyurdu.

Sağcı koalisyon hükümetini “gaz fiyatlarını yükseltmek ve sorumluluğu dağıtım şirketlerine yüklemekle” suçlayan sendikalar, “kendilerine yönelik utanç verici bir karalama kampanyası başlatıldığını, benzin istasyonu çalışanlarının her gün şoförler tarafından aşağılandığını” söylediler.

Başbakan Giorgia Meloni başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle akaryakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle geçen yıl uygulanan litre başına 18 kuruş indirimin kaldırılmasına karar verdi.

Ayrıca akaryakıt fiyatlarının şeffaflığına ilişkin çıkarılan bir kararnamede denetimlerin sıkılaştırılacağı ve her işletmecinin ulusal düzeydeki ortalama akaryakıt ve motorin fiyatlarını müşterilerine göstermesinin zorunlu olacağı belirtildi.

İtalya’da Aralık ayında açıklanan ortalama fiyatlarda benzin 1.662 euro, motorin litresi 1.727 euro olurken, 1-8 Ocak tarihlerinde fuel oil 1.812 euro, motorin 1.868 euro’ya yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu