Haber

Hatay’da depremin vurduğu işletmeci 40 personelini kaybetti

Yüzyılın felaketinde 1. aya girildi…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu.

Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği felaketin ardından enkaza dönen kentlerde kapsamlı çalışmalar başlatıldı.

Bölgede afetzedelerin yaraları sarılırken, şehirlerin yeniden ayağa kalkması için düğmeye basıldı.

Öte yandan, büyük felaketin ardından hayatını kaybedenlerin gözyaşı dolu yakınları geride kaldı.

40 işçi öldü

Bunlardan biri de Hatay’da yaşayan, depremden etkilenen ve en çok işyerleri hasar gören 61 yaşındaki esnaf İsmail Tekkalan’dı.

Tekkalan da depremde çok sayıda yakınını kaybetti. Afette işyerleri de zarar gören esnaf, deprem sonrası en büyük üzüntülerini 40 çalışanın işsiz kalması olarak açıkladı.

“Depremin şiddeti yaklaşık 1,5 dakika sürdü”

Tekkalan, o gece büyük bir sarsıntının ardından uyandıklarından söz etti:

Ayağa kalkıp yürümeye çalıştım ama karımın arkasındaki sarsıntı gerçeği geri döndürdü. Eşim bu düşme sonucu bacağını kırdı. Birinci derece yakınlarımın hepsi felaketi hafif sıyrıklarla atlattı. Ama tanıdığım birçok insan öldü. Gönül çiçeklerimiz artık soldu. Sorunlu bir dönemdi. Ortada sallanıyorduk ama hiç böylesini görmemiştik. Depremin şiddeti yaklaşık 1,5 dakika devam etti. Hep dua ediyorduk. Evin duvarları çöktü, yıkıldık zannettik. Ama evim yıkılmadı, müteahhidin eli sağ. Bina sağlam çıkardı bizi çok şükür.

“Her şey düzeldiğinde tekrar görüşürüz”

Tekkalan, çarşıdaki atölye ve satış yerinin zarar görmemesine karşın çarşının kullanılamaz hale geldiğini anlattı:

En çok pişman olduğum noktalardan biri de çalışanlarım. 40 çalışanım şu anda işsiz, durumları kötü. Depolarımdaki işlerim gitti. Sözün bittiği yerde Allah’tan gelene şükrederiz. İnşallah güzel günler olur, güneş yeniden doğar. Çalışanlarımı çalışanım olarak değil ailem olarak görüyorum. Onlar benim çocuklarım, gelinlerim, oğullarım. Her şey düzeldiğinde hayata geri döneceğiz. Hiçbirini vermedim. Ama esnaf olarak takviye bekliyoruz. Çarşımızı tekrar güzel günlerine kavuşturmak için çalışacağız.

Antakya’da tüm kültürlerin bir arada yaşadığının altını çizen Tekkalan, kentten ayrılan herkesin geri dönmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu