Ekonomi

G7 ülkeleri Ukrayna’ya destek sözlerini yineledi

G7 Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yapılan açıklamada Beyaz Rusya’ya çağrıda bulunularak Rusya’nın topraklarını kullanmasına izin verilmemesi istendi.

Açıklamada, Rusya’nın başlattığı savaşa Beyaz Rusya’nın daha doğrudan müdahil olması halinde bunun Belarus yönetimine maliyetinin büyük olacağı belirtildi.

G7 ülkelerinin daha fazla can kurtarmak amacıyla Ukrayna’nın başta hava savunma olmak üzere acil askeri ve savunma teçhizatı ihtiyacının karşılanması için çabalarını artırma taahhüdünde bulundukları vurgulandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy’in adil ve kalıcı bir barışı teşvik etme çabalarını memnuniyetle karşılayan G7 üyeleri, Rusya’yı saldırılarını durdurmaya ve kuvvetlerini Ukrayna’nın tüm topraklarından tamamen ve koşulsuz olarak çekmeye davet etti.

Taliban yönetiminin Afganistan’da kız öğrencilerin üniversite eğitimini askıya alma kararına tepki gösteren G7 Dışişleri Bakanları, Afganistan’da kadın ve kız çocuklarının insan haklarından ve temel özgürlüklerinden yararlanmalarına yönelik sert kısıtlamaları şiddetle kınadılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu