Haber

180 yıl önce batan geminin enkazında çok sayıda tarihi eser bulundu

Kanada Türkiye’nin Arktik kuşağında batan 180 yıllık HMS Erebus gemisinin enkazında yapılan son keşifte sualtı ekibi önemli eserlere ulaştı. Parks Canada’nın sualtı ekibi, geminin kalıntıları arasında korunmuş bir dizi değerli eşya keşfetti. Bu eşyalar arasında silahlardan, mühürlü ilaç şişelerine, oltalardan denizci sandıklarına kadar çeşitli eşyalar yer alıyor.

1845’TE KAYIP

Gemi, 1845’te Kuzeybatı Geçidi’ni bulmak için yapılan bir keşif gezisi sırasında kayboldu. Geminin keşfinin ardından yapılan son keşifte, Teğmen Henry Dunda Le Vesconte’ye ait olduğu düşünülen bir kabinde katı termometre, deri ciltli kitap kapağı ve pirinç makaralı olta gibi eserler ortaya çıkarıldı.

EKİP HAKKINDA DEĞERLİ BİLGİLER SUNAR

Ayrıca kaptanın uşağı olduğu düşünülen alanda deri ayakkabılar, saklama kavanozları ve ağzı kapalı bir ilaç şişesi ele geçirildi. Baş kasaradaki mürettebat sandığında tabancalar, ilaç şişeleri ve madeni paralar bulundu ve araştırmacılara teslim edildi. Bu keşifler, mürettebatın gemideki yaşam alanları hakkında değerli bilgiler veriyor ve tarihi değer taşıyan detayları gün yüzüne çıkarıyor.

HİÇBİR İNSAN BULAŞMADI

Ancak keşfedilen eserlerin yanı sıra geminin üst güvertesinin bazı kısımlarının çöktüğü, diğer bölgelerin ise tehlikeli derecede eğildiği belirtildi. Araştırmayı yürüten Jonathan Moore, bu durumun dalış görevlerini daha güçlü hale getirdiğini vurguladı. İncelemelerin devam ettiği belirtilirken henüz insana ait bir kalıntıya rastlanmadığı kaydedildi. Bu tarihi keşif, Inuit topluluğu ve Parks Canada ile işbirliği içinde, saygılı ve işbirlikçi bir şekilde yürütülüyor.

Kaynak: SonDakika.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu